המערכת האנרגטית

העבר את העכבר

מעל התמונה להגדלה

סהג'ה יוגה - המערכת האנרגטית

המערכת האנרגטית היא רשת של מרכזי אנרגיה וערוצים. מרכזים אלה נועדו להפיץ את האנרגיה ולשלוט בכל ההיבטים של חיינו: פיזית, נפשית, רגשית ורוחנית. בהתאם לכך, אם נלמד לזהות את ההפרעות והחסימות במערכת זו, נוכל להיפטר מבעיות רבות בחיינו.

כאשר הערוצים והמרכזים האנרגטיים (צ'אקרות בסנסקריט) נמצאים במצב מאוזן, הם בעלי המאפיינים הבאים:

 • הערוץ השמאלי אחראי על התחום הרגשי שלנו. האנרגיה הזורמת דרך הערוץ היא אנרגיית הרצונות ורגשות. למעלה, בסופו של הערוץ השמאלי נמצא הסופר-אגו שנוצר מתוך הזיכרונות, ההרגלים והמוסכמויות שלנו. התכונה החשובה ביותר של הערוץ השמאלי היא שמחה שאינה תלויה בנסיבות. שמחה כזו מאפיינת את הרוח.
 • הערוץ הימני אחראי על התחום הנפשי שלנו. האנרגיה הזורמת דרך הערוץ הימני, תומכת בפעילות הגופנית והמנטאלית, ובפעולותינו בכלל. בחלק העליון של הערוץ הימני נמצא האגו, אשר נותן לנו תחושה של אינדיבידואליות.
 • הערוץ המרכזי אחראי על התחום הרוחני שלנו. ערוץ זה, התומך בהתפתחות האבולוציונית ומנחה אותנו, במודע או שלא במודע, לרמות גבוהות יותר של תודעה.
 • צ'אקרת המולדהרה ממוקמת מעט מתחת לעצם העצה. המולדהרה מעוררת נותנת לנו טוהר, תמימות וחוכמה. תמימות - היא התכונה שבה אנו חווים שמחה טהורה, לא מוגבלת ע"י דעות קדומות, או מוסכמויות. הפעולות שלנו נהיות מאוזנות ונקיות ממניעים גסים ואנוכיים.
 • צ'אקרת הסוודיסטאן - זהו מרכז היצירתיות, תשומת לב נקייה וידע טהור. היא מחברת אותנו למקור הפנימי של השראה ומאפשרת לך ליהנות מהיופי סביבנו.
 • נהבי צ'אקרה (מניפורה) נותנת לנו הרגשה של שביעות רצון מוחלטת, שלווה פנימית ונדיבות. נהבי מוארת מקנה לנו התרוממות רוחנית, הבנת הצדק ותחושת איזון מלאה בכל ההיבטים של חיינו.
 • הריק זה אזור שנותן לנו את הרצון לחפש את אמת, את היכולת להיות המורה של עצמינו. איזון, משמעת עצמית, כבוד עצמי ומוסר הן התכונות של הריק.
 • צ'אקרת הלב (אנאהאטא), בלב נמצאת הרוח, האני האמיתי שלנו. הרוח באה לידי הביטוי כאשר הלב פתוח ולאחר מכן אנו חשים שמחה מוחלטת ואהבה טהורה שאינה תלויה באגו ובדעות הקדומות. צ'אקרת הלב נקייה לגמרי מרגיעה את כל הפחדים, הספקות והדאגות שלנו.
 • צ'אקרת הוישודי אחראית ליחסים שלנו עם העולם החיצון. תכונות הוישודי הן כבוד עצמי וכבוד לזולת, דיפלומטיה, יחסים נטולי גסות רוח, תוקפנות וביקורת. כמו כן ה הוישודימעניקה לנו מעמד של העד שלא תלוי בנסיבות, שבו אנו רואים את כל הדרמה של חיים.
 • אגניה צ'אקרה כאשר האגניה צ'אקרה פתוחה, אנרגיית הקונדליני עוברת דרכה ומרגיעה את הדעת. אנו ניהיים מסוגלים להגיע למדיטציה במצב של מודעות חסרת מחשבות, שהוא חיוני להתפתחות הרוחנית שלנו. התכונה העיקרית של האגניה צ'אקרה - היא יכולת הסליחה. זה נותן לנו הזדמנות להיפטר ממחשבות שליליות, כעס, שנאה, עלבונות, רעיונות ודעות קדומות שגויות.
 • צ'אקרת הסהסררה משלבת את כל הצ'אקרות עם האיכויות שלהן. סהסררה פתוחה מאפשרת לנו להיכנס למימד חדש של תפיסה והבנה, שנמצא מעבר למחשבות שלנו. מרכז זה נותן לנו את התפיסה המוחלטת של המציאות דרך מערכת העצבים המרכזית שלנו. זה בדיוק מה שמושג באמצעות ההתעוררות הספונטנית של אנרגיית הקונדליני, שמהווה את הבסיס לסהג'ה יוגה.